Ildflue festival 2015 spørge/feedbacktråd

Diskussion i 'Arkiv for hjælp' startet af MOD-Ara, 19 Oktober 2015.

Hej

Hvis du ønsker at deltage aktivt i Forum og deltage i diskussioner eller ønsker at starte dine egne tråde, skal du først logge ind i spillet. Venligst registrer dig, hvis du ikke allerede har en konto. Vi ser frem til dit næste besøg i vores Forum. „Til spillet“
Trådstatus:
Ikke åben for yderligere svar.
  1. MOD-Ara

    MOD-Ara Board Administrator Team Farmerama DA & NO



    Hej farmere

    Denne tråd er kun beregnet til eventet.

    Fejl/tekniske problemer skal rapporteres i rubrikken beregnet til dette.
    Følg med i Event OA for ændringer, frigivelse af FAQ mm.

    Hjælp alle med at holde forum overskueligt,
    og gøre det nemt for andre at finde svar ang. eventet,
    ved ikke at spørge til eventet andre steder på forum - TAK!

    Feedback/kommentarer i denne tråd bliver samlet og sendt videre
    første og sidste dag for eventet med deadline kl. 18
    (og selvfølgelig derudover ved problemer ol.)

    så fortæl endelig hvad I mener om eventet, belønninger,
    grafik og meget meget mere.

    God fornøjelse :)

    Farmerama teamet​
     
  2. ofeia

    ofeia Forum halvgud

    Den der "Kombinations belønninger" Kan jeg ikke lige gennemskue.
    Skal jeg tage hver enkelt eller bliver lysene der til den næste, så hvis jeg får alle lysene tændt får jeg så alle belønningerne.
     
  3. ofeia

    ofeia Forum halvgud

    Ups har lige læst mig til svaret.
     
  4. Fr-jensen

    Fr-jensen Forum kejser

    Det der skema i FAQ over, hvornår ildflue tørklæderne dukker op, forstår jeg ikke:

    Nye vil herefter dukke op med intervaller.

    Interval
    (min)
    Interval øges
    (min.)
    Interval
    (min.)
    15151
    35202
    60253
    90304
    125355
    165406


    Monstro der skal stå: "Antal tørklæder" i sidste kolonne?
    Hvis ikke - kan vi så ikke lige få skemaet forklaret?
     
  5. MOD-Ara

    MOD-Ara Board Administrator Team Farmerama DA & NO

    Hej

    Det kan jeg sørme godt forstå du har problemer med.......jeg kan så afsløre at det skema har drillet mig gevaldigt idag.
    Håber at det er nemmere at forstå nu jeg har været efter det igen :music:
     
    blib-blob synes godt om dette.
  6. Fr-jensen

    Fr-jensen Forum kejser

    Uha Uha!
    Den der opgave nr. 9, som kræver 20 hvide køer, kommer da godt nok til at trække tænder ud.
    Markedet blev kort efter offentliggørelsen af faq støvsuget for både hvide og brune køer.
    Jeg håber sandelig, at der kommer et Baby-boom i forbindelse med eventet, ellers bliver det godt nok svært.
    Opgave 9 er jo med i næsten alle de kombinationer, der skal laves (undtagen 3), så man kommer ikke langt uden de hvide køer.
    Jeg synes egentlig, det er fejlslagent at kræve avlsdyr i et event klassificeret som medium svært.
     
    DjayTee, blib-blob og Sarvand synes godt om dette.
  7. Fr-jensen

    Fr-jensen Forum kejser

    Tak MOD-Ara - Ja, nu forstår jeg det ;)
     
  8. blib-blob

    blib-blob Junior ekspert

    Det har du desværre fuldstændig ret i :(
     
    plerik synes godt om dette.
  9. sys1234

    sys1234 Forum-lærling

    hvis jeg oplyser hele pladen , får jeg så også alle de andre special gaver der findes eller skal man løse hver special opgave hver for sig,, jeg fatter ikke lige forklaringen til dette event, hvis det er hver for sig så bliver det jo mega dyrt i hvide køer
     
  10. MOD-Ara

    MOD-Ara Board Administrator Team Farmerama DA & NO

    Hej

    Alt efter hvor meget man ønsker at deltage kan man:
    • vælge kun at tænde de lanterner man ønsker belønning fra
    • vælge at tænde lanterner i en eller flere kombinationer og få belønninger fra hver lanterne + speciel belønninger fra de kombinationer man laver
    • eller sidst men ikke mindst tænde alle lanterner og få belønning for alle 16 lanterner + alle de specielle belønninger (da de enkelte kombinationer alle er lavet hvis alle lanterner tændes)
    Håber dette bringer mere lys over sagen ;)
     
    zikkah synes godt om dette.
  11. sys1234

    sys1234 Forum-lærling

    ja ja nu kan selv jeg se lyste forude , mange tak skal du ha Ara
     
  12. blib-blob

    blib-blob Junior ekspert

    For at være sikker på at jeg ikke glemte tiden (hvilket jo hurtigt kan ske når man er godt underholdt med spillet ;)), havde jeg sat en alarm til at gøre mig opmærksom på, når der var gået 15 minutter, hvor jeg så skulle høste Ildflue tørklædet. Men jeg lagde så mærke til, at de ikke kom som forventet. Jeg har så prøvet at time hvornår de kommer hos mig, og det ser sådan her ud: 17:12, 17:31, 17:50, 17:09, 17:28 - altså nøjagtigt 19 minutter imellem hver, hvor jeg så kunne høste 1 tørklæde. Men ifølge skemaet skulle det ske hvert 15. minut, hvis jeg har forstået det korrekt. o_O Jeg ved så ikke hvordan det ser ud med de andre intervaller, for det har jeg ikke checket, da jeg har været i spillet hele tiden. :)
     
    Sidst redigeret: 20 Oktober 2015
    metteb synes godt om dette.
  13. tjocker

    tjocker Forum general

    Jeg oplever det samme blib-blob når man høster ildfluetørklæder. Der går ca 20 min imellem og ja passer slet ikke med det skema i FAQ eller også læser man det forkert. Så hos mig bliver det til 3 tørklæder i timen, men forventer BP at man høster hver 20 min frem til eventslut på mandag, for sover man 8 timer(nat) bliver det jo til 24. Med et tab på 24 pr nat og der er 6 døgn(nat) giver det 144 stk + det antal man mister i løbet af dagen hvis man arbejder eller man ikke kan logge på af andre grunde. Hvordan har BP tænkt sig at vi skal indhente dette tab. Ja man kan købe dem men så vil jeg gerne have prisen ned i MG.
     
    benadk synes godt om dette.
  14. ofeia

    ofeia Forum halvgud

    De der Ildflue tørklæder kan de ikke sættes ind så man kan give dem i gave? Der har jo før været 2 eventting at vælge imellem?
     
  15. Tuppehøne

    Tuppehøne Forum kommissær

    Hmmmmo_O? Hva skal man si? Hvor skal jeg begynne, når jeg nå skal gi feedback? Det er mye å ta tak i.
    Kortversjonen: det burde være vanskelighetsgrad hard (både når det gjelder å forstå gjennomføringen, og når det gjelder leveringer)

    Utdypet versjon: Jeg har vanligvis ikke "vondt for det" (norsk for å være "treg til å forstå ting"), men dette var ikke enkelt å tyde-.-. Jeg har lest FAQ og hyggetråd og denne tråd og pop up dialogbokser. Lett frem og tilbake og endelig begynner jeg å se hvordan dette "systemet" med innleveringer er. Min feedback til det, er at disse merkelige mønstrene som lyktene danner, forvirrer meg, og jeg får ikke noe klart bilde av hva jeg skal levere for å få hva. Men etter mye studering av dette, kommer jeg frem til det samme som nevnes i hyggetråd og her, nemlig at skal man få noe som ikke bare er penger og EP, så må en levere 20 snøfrisk (ja, det er det norsk navnet på hvid ko)! Det var ikke annonsert at det skulle komme avls-event nå, så jeg er ikke forberedt på å produsere slike mengder. Kommer det et babyboom så får vi se, men ikke ellers. Jeg får det rett og slett ikke til. Slik jeg ser det må man være villig til å levere 20 snøfrisk (koste hva det koste vil), eller så er det ikke noe av interesse i premiepotten. Surt, for jeg kunne tenke meg både acacha og beltedyr.
    Hilsen Tuppehøne.
     
    DrGreenthumb og -natkat- synes godt om denne.
  16. Tuppehøne

    Tuppehøne Forum kommissær

    Men det kan man jo. Sender deg en, jeg :D.
     
  17. ofeia

    ofeia Forum halvgud

    Ups jeg har sovet i timen, takker og sender fluks en retur.
     
    Tuppehøne synes godt om dette.
  18. Farmerkent

    Farmerkent Kommende forfatter

    Hvide køer.
    Hvis man ikke har andet end almindelige køer er det 100 gange avl.
    Hvis man bruger pink gel og masser af parfume er det 10 minutter pr. avl.
    Hvis man sætter 5 avls hoteller op er det 200 minutter.
    Hvis man sætter 10 op er det 100 minutter, altså ikke en gang 2 timer.

    Det der er irriterende i den her er de der ildflue tørklæder. Man skal godt nok være på pletten hele tiden for at indsamle 180 af dem
     
    -natkat- synes godt om dette.
  19. Farmerkent

    Farmerkent Kommende forfatter

    En ting der ikke er beskrevet er, hvis nu jeg i stedet for at tage tørklædet præcis når det kommer efter 15(19) minutter først opdager det efter 30 minutter. Kan det så bedre betale sig at vente til der kommer et mere fordi tiden starter forfra når jeg tager tørklædet, eller går der så kun 5 minutter til der kommer et nyt
     
  20. ofeia

    ofeia Forum halvgud

    Fra FAQ

    Ved eventstart vil der kunne samles 6 stk.
    Nye vil herefter dukke op med intervaller.

    Interval
    (min)
    Næste
    (min.)
    Tørklæde
    (antal)
    15151
    35202
    60253
    90304
    125355
    165406
    TIP!
    For at få flest mulige Ildflue tørklæder skal de indsamles
    så snart de dukker op.
     
Trådstatus:
Ikke åben for yderligere svar.